poniedziałek, 22 listopad 2021 18:11

Czego nie może jeść pies ?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czego nie może jeść pies, to pytanie, które najczęściej chodzi po głowie  początkujących opiekunów. Należy pamiętać, że to, co jest dobre dla człowieka, wcale nie musi być dobre dla psa. W książce Agnieszki Cholewiak-Góralczyk „Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów” możemy znaleźć listę szkodliwych produktów.

Czego nie może jeść pies?

Wielu produktów ze stołu… „Pamiętajcie, że pies to nie mały człowiek i to, co nam nie zaszkodzi i jest dla nas dobre, wcale nie musi być dobre dla psa. Spożycie niektórych pokarmów może się wiązać z poważnymi i długookresowymi skutkami dla jego zdrowia. Klasyczny przykład to czekolada i podawanie jej na zasadzie przysmaku, a jest to dla psa produkt toksyczny. To, że czyjś pies ją zjadł i nadal żyje, nie oznacza, że czekolada jest bezpieczna” – pisze Agnieszka Cholewiak-Góralczyk w swojej nowej książce „Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów”, która ukazała się dzięki Wydawnictwu Otwarte. Naprawdę, sporo produktów z naszych kuchennych półek, czy lodówki, może psu zaszkodzić. A po zjedzeniu większej ilości produktów toksycznych dla psa, skutki mogą być opłakane.

Czego na pewno nie powinno wkładać się do psiej miski?

Lista najbardziej szkodliwych produktów

Pies powinien stanowczo unikać:

  • cebuli, czosnku, szczypiorku (czerwona cebula to dalej cebula, a suszony czosnek to dalej czosnek, nawet gorszy, bo w skoncentrowanej formie),
  • winogron i rodzynek,
  • orzechów makadamia (Agnieszka Cholewiak-Góralczyk zaleca też dużą ostrożność przy podawaniu innych orzechów, są ciężkostrawne i mogą wywołać problemy; odrobina pasty orzechowej doskonałej jakości może być okazjonalnie psim przysmakiem),
  • czekolady,
  • kawy,
  • herbaty,
  • alkoholu,
  • świeżego ciasta drożdżowego (uwaga: fermentacja może wywołać skręt żołądka!),
  • jakiegokolwiek produktu zawierającego ksylitol!

Jak podkreśla lekarz weterynarii Aleksandra Szuba, która ma swój udział w książce, „zatrucia produktami spożywczymi szkodliwymi dla psów są dzięki rosnącej świadomości opiekunów coraz rzadziej spotykane, ale jednak się zdarzają”. Budowanie świadomości jest nadal bardzo ważne. Może uratować życie czworonożnym przyjaciołom człowieka. Oczywiście, powyższych składników na pewno nie znajdzie się w książce „Psie smaki”, jednak przypominania o niebezpiecznych produktach nigdy dość…

Czytany 444 razy